Wiele prywatnych osób, a nie tylko przedsiębiorstw korzysta z usług biura księgowego. Mimo wszystko nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie biuro to nie tylko prowadzenie księgowości, czy pomoc przy wypełnianiu corocznych zeznań PIT. Niewątpliwie są biura, których oferta opiera się na rachunkowości, ale są także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nietypowe usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta najczęściej jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że prywatna osoba nie może skorzystać z porad w zakresie zakładania firmy. Zdarza się, że biura rachunkowe oprócz specjalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają również ekspertów z innych specjalizacji. Gdzie można znaleźć takie biura? Sporo biur rachunkowych jest w dużych miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam także można skorzystać z nietypowych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi oferują biura rachunkowe? Czym poza księgowością zajmują się biura księgowe? 

Najistotniejsze usługi biura rachunkowego 

Oczywiście poszczególne usługi oferowane przez biura rachunkowe trochę różnią się pomiędzy sobą. Jednakże można ogólnie powiedzieć, że zajmują się one dziedziną jaką są finanse. Co to dokładnie znaczy? Ich oferta zazwyczaj jest skierowana do przedsiębiorców i jest to prowadzenie księgowości firm. Poza tym takie biura oferują usługi z w zakresie doradztwa podatkowego i finansowego, a także sporządzają sprawozdania finansowe czy badają ryzyko finansowe. Nierzadko biura rachunkowe oferują  także obsługę kadrowo – płacową przedsiębiorstw, czyli ściślej mówiąc:

  • sporządzanie umów cywilno – prawnych,
  • obliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, a także składek,
  • sporządzanie regulaminów pracy,
  • przygotowywanie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Z pomocy biur rachunkowych mogą skorzystać także osoby prywatne. Biura księgowe oferują sporządzanie corocznych zeznań PIT, z których wypełnieniem wiele osób ma problem. Jest możliwość również skorzystania z doradztwa z dziedziny finansów, oraz pomocy w dopasowaniu najkorzystniejszych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Wirtualne biuro jako jedna z usług biura rachunkowego

Oczywiście biura księgowe mogą poszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to udogodnienie skierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie fizycznego biura. Najważniejszą funkcją tego biura jest użyczenie adresu, pod którym może być zarejestrowana firma. Dodatkowo wirtualne biuro obsługuje korespondencję. Co to oznacza? Kiedy na adres firmy przychodzi fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a później wysyłana mailowo do przedsiębiorcy. Czasami przedsiębiorca musi zorganizować spotkanie biznesowe, lub konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie udogodnienie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale często korzystają z tego kancelarie prawnicze, oraz agencje marketingowe.

Doradztwo jako jedna z usług biura rachunkowego 

Dużo biur rachunkowych proponuje dodatkowe usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Taka oferta często oparta jest na:

  1. pomocy przy pisaniu biznesplanów – dobrze napisany biznesplan z pewnością pomoże przy zakładaniu działalności, zwłaszcza w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy ułatwiające kontrolowanie jej postępów;
  2. przygotowywanie różnego rodzaju raportów – biura rachunkowe piszą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie określonych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej pomocne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • tworzenie analiz ekonomicznych – jest to bardzo ważny wskaźnik sytuacji ekonomicznej całej firmy. Odpowiednio zrobiona analiza jest ważnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w firmie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności przedsiębiorstwa, który ukierunkowany jest na osiągnięcie określonych celów przy użyciu możliwości przedsiębiorstwa. Specjaliści w biurach rachunkowych są w stanie ocenić, czy dana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą wpłynąć na zdobycie wyznaczonego wcześniej celu.

Z całą pewnością biura rachunkowe mogą oferować znacznie więcej usług, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, żeby określone usługi wykonywane były na dobrym poziomie a osoby, zajmujące się tym dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe często oferują pomoc przy otworzeniu działalności gospodarczej i pomagają z niezbędnymi formalnościami od początku do końca. Po otworzeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.