Niemal każdy polski bank oferuje teraz otworzenie karty kredytowej. Najczęściej pojawia się jakaś opłata na start i zerowe oprocentowanie pod warunkiem spłacania jej punktualnie. Z tego powodu ten sposób płatności staje się coraz popularniejszy. Czym różni się karta kredytowa od karty płatniczej? Czy powinniśmy ją założyć i na co spojrzeć zakładając ją?

Karta kredytowa – czym jest i do czego służy?

Największą różnicą pomiędzy kartami kredytowymi, a debetowymi jest to kiedy i jak są wydawane. Żeby założyć kartę płatniczą musimy mieć konto w banku i to do niego wydawane są karty. W przypadku karty kredytowej sytuacja jest zupełnie inny. Nie ma konieczności posiadania konta, aby uruchomić kartę kredytową. W związku z tym, że nie przypisuje się jej do konta, to nie jest ważne ile mamy faktycznie środków. Wyrabiając kartę kredytową bank daje nam pewien limit, który na konkretnej karcie jest dostępny i tyle środków możemy wydać. Po wyznaczonym przez bank czasie musimy rozliczyć się z tego, co zabraliśmy z karty – w zależności od banku jest to miesiąc, czasem nawet dwa miesiące. Jeżeli nie spóźnimy się ze spłatą to nie dostaniemy żadnych odsetek.

O czym trzeba wiedzieć biorąc kartę kredytową?

Zamysł karty kredytowej jest dobry i wiele osób wyrabia ją z wygody lub potrzebując pieniędzy. Mechanizm jest niesamowicie łatwy – płacisz pieniędzmi banku, nie swoimi, i oddajesz je za jakiś czas. Bywa, że jest to nawet 50-60 dni na spłacenie karty. Innymi słowy, w dniu dzisiejszym możesz zrobić zakupy, a zapłacisz za to za 60 dni. Aby bank mógł sobie pozwolić na wydawanie kart kredytowych to musi zastosować kilka tricków i dać użytkownikowi długą listę zadań do zrealizowania – w innym przypadku trzeba będzie płacić. Tak jest na przykład w przypadku opłaty za posiadanie karty. Jeżeli bank Ci ją wyda, a kolejno nie będziesz jej używał, to trzeba będzie uiścić opłatę miesięczną. Zdarza się, że jest to kilka, albo kilkanaście złotych. Kolejną pułapką są wypłaty pieniędzy z bankomatów, lub tworzenie przelewów bankowych. Tego typu usługi często są płatne i to niemało – bank zazwyczaj pobiera od Ciebie pewien procent transakcji, którą wykonałeś i jeszcze może obciążyć Cię odsetkami. 

Ranking kart kredytowych – co w nim znajdziemy i czy warto z niego korzystać?

Najczęściej w rankingu kart kredytowych znajdziemy warunki aby ją dostać. Jeżeli bank tylko podał tego typu informacje to będzie tam podane ile musimy zarabiać, żeby móc się o kartę kredytową ubiegać, możemy znaleźć tam również informację o wieku nowego klienta.

W dodatku w rankingu kart kredytowych widoczne są niemal zawsze opłaty i prowizje banku. Zobaczymy tam informacje o tym, ile za kartę trzeba zapłacić na start i czy jest dodatkowa opłata miesięczna lub roczna. Jakie jest oprocentowanie jeżeli nie opłacimy karty punktualnie i jakie kwoty trzeba zapłacić przy ewentualnych wypłatach z bankomatów. Kolejną bardzo ważną informacją, jaka się w rankingu kart kredytowych pojawia, to jaki mamy czas na bezodsetkową spłatę zadłużenia.

Poza tym w rankingu kart kredytowych zobaczymy wiadomości o różnego rodzaju bonusach, jakie bank proponuje, albo o maksymalnych limitach jakie może nam zaoferować. 

Reasumując – zakładając kartę kredytową warto być świadomym tego i nie decydować się na to tylko widząc bonusy w banku. Bardzo prosto jest zbyt szybko wydać pożyczone środki, co może o wiele bardziej zaszkodzić. Powinno się więc dokładnie przeanalizować swoją sytuację oraz ofertę, jaką dostajemy a dokładniej zwrócić uwagę na:

  • opłaty za kartę – czy są zawsze, czy można ich uniknąć oraz co trzeba zrobić aby dodatkowych kosztów nie było,
  • czas na spłatę zadłużenia – jak długi jest i jak się nalicza,
  • wypłaty z bankomatów oraz wykonywanie przelewów – czy jest osobno płatne i jak dużo, oraz czy do tych wypłaconych kwot od razu doliczane są odsetki,
  • jaki limit oferuje nam bank – zawsze należy przekalkulować czy będziemy w stanie spłacić tę sumę jeżeli będzie taka potrzeba. Jeżeli nie to zdecydowanie zawnioskujcie o mniejszy limit.