Z całą pewnością w obecnych czasach umiejętność władania językami jest istotna dlatego warto zaznajamiać dzieci od małego z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest świetnym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Co to jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona jest to zjawisko w którym opiekunowie wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy zacząć? Prawdę mówiąc to najlepiej zacząć uczyć dziecka języka obcego tak wcześnie, jak tylko będziecie mogli. Z wprowadzeniem języka obcego nie ma po co czekać. Czy wiesz, że już noworodek od pierwszych dni życia podświadomie uczy się melodii języka i poszczególnych dźwięków. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do trzeciego roku życia dziecka. Warto też postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym tak naprawdę jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie tego typu jest to system który jest oparty na nauczaniu poszczególnych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego doprowadza się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów. Zalety takiego stylu nauczania to:

  • formowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej oraz tej w kulturze obszaru językowego innego niż ojczysty;
  • poznawanie książek, kultury i historii krajów innych niż ojczysty;
  • sprawniejszy dostęp do międzynarodowych programów naukowych;
  • możliwości rozpoczęcia studiów za granicą.

Zalety dwujęzyczności

Zalet dwujęzyczności jest bardzo dużo. Poniżej je wymieniliśmy.

  1. Nauka tolerancji
    Czy wiesz, że dwujęzyczne dzieci są bardziej tolerancyjne. Dzieje się tak ze względu na to, że intuicyjnie odczuwają, że nie ma jednej obiektywnej prawdy.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent.
    Puszczaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono umiało samo skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Podjęta decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze władać językiem obcym, a czasem nawet się z nim dokształcać.

Jak dwujęzyczność wpływa na dziecko?

Liczne badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności dobrze na niego działa. Występuje szybszy rozwój myślenia elastycznego i abstrakcyjnego. Dodatkowo rozwija ona pamięć krótkotrwałą i ma niebagatelny wpływ na szybszą naukę nowego języka. Gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na naukę języka, z dnia na dzień słownik w dziecka będzie się zwiększać i pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.