Ostatnio nagłówki portali przejął Polski Ład. Wprowadzany przez rząd program ekonomiczny, mocno wpłynie na portfele Polaków. Nowy Ład ma być w założeniu reakcją na rezultaty pandemii COVID-19. Działania związane z epidemią mocno wstrząsnęły różnymi sektorami. Jedną z dziedzin, które obroniły się jest przemysł IT. Opcja pracy z domu spowodowała, że IT się rozrosło. Pracowników kuszą przede wszystkim dobre zarobki i elastyczność. Jednak Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak wpływa on na pracowników IT? Jak powinni oni się rozliczać?

Czy Nowy Ład zmieni branżę IT?

Warto wyjść od tego, że program zaproponowany przez rząd jest bardzo trudny do zrozumienia. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim twierdzą, że mnogość interpretacji jest szokująca.

Następną ważną kwestią jest to, że wielu fachowców IT pracuje na umowach B2B. Żeby  być na bieżąco konieczne dla tego typu pracownika jest kompetentne biuro rachunkowe. Nie jest prostą rzeczą prowadzić księgowość w perspektywie tak dużych zmian. Rząd utrzymuje, że na Nowym Ładzie skorzysta ponad 90% obywateli.

Póki co wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych estymacji. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa dla programistów ma wynieść 12%. Jest to zmianę na korzyść, w zestawieniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Mimo to ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów osiągnięcia przychodu.

Komu opłaci się Nowy Ład?

Co może być zaskakujące najmniej muszą obawiać pracownicy zarabiający mniej niż 120 tysięcy zł brutto w skali roku. Nie pokonają oni II progu podatkowego, który wiąże się z większym podatkiem do zapłaty. Mogą też rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Popyt w branży jest głównie na osoby z doświadczeniem. Mogą one liczyć na wyższe wynagrodzenia. Skutkuje to tym, że nierzadko przekraczają one II próg podatkowy(32%). Uwzględniając brak zniżek przynosi to stratę na poziomie 6% w ciągu roku.

Mimo zmian, w IT rośnie zarówno popyt, jak i podaż. W związku z tym zarobki tutaj regularnie rosną. Obecnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy sztuczną inteligencją. To właśnie fachowcy znający się na najnowszych technologiach mogą oczekiwać najwyższych pensji.

Co zrobić żeby korzystnie wyjść na polskim Ładzie?

Więc. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Ważne aby w ciągłej karuzeli reform podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można samodzielnie prowadzić księgowość. Dobrze jest mimo wszystko mieć fachowca do konsultacji.

Praca w sektorze księgowym pod pewnymi względami jest zbliżona do pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) z domowego zacisza i wymusza znajomość(i) wszelkich nowości.

Nawet w sieci możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to bez znaczenia. W czasach połączeń zdalnych takie bariery odchodzą do lamusa. Księgowy z wybranego miejsca na globie może nam pomóc w decyzji o najkorzystniejszym dla nas planie prowadzenia działalności. Może też stale doradzać nam i informować o jakichkolwiek regulacjach w obrębie interesującego nas sektora. A te momentami wprowadzane są niepostrzeżenie.