U przeciętnego Kowalskiego słowo notariusz nie wywołuje zbyt wielu skojarzeń. Nie mniej jednak jest to zawód, z którym przynajmniej raz w życiu każdy z nas się spotka. Handel nieruchomościami, podzielenie spadku czy kwestia intercyzy małżeńskiej – m.in. te sprawy należą do zajęć notariusza w Legionowie.

Kancelaria notarialna to instytucja, które(a) pomaga nam regulować wszelkiego rodzaju spory związane z majątkiem czy udzielaniem pełnomocnictw.

Regulacje z nadania prawa – w jakich sytuacjach zwrócić się do notariusza?

Mimo, że kancelarie notarialne funkcjonują, zdawać by się mogło, trochę z boku, to świadczone przez nich usługi są powszechne.

Zadaniem notariusza jest nadawanie zgodności z prawem wskazanym transakcjom. Zdarzają się sytuacje, kiedy notariusz jest nieodzowną cześcią transakcji, bez którego niemożliwe jest jego sfinalizowanie.

Notariusz zaliczany jest do grona zawodów zaufania publicznego. Przysposobienie do pełnienia tej roli trwa często wiele lat. Kancelaria notarialna to często firma z dużymi, wielopokoleniowymi tradycjami. Aktywność zawodowa w takim miejscu to spory prestiż. Notariusz może również liczyć na całkiem dobre zarobki.

Akty notarialne zatwierdzane w kancelarii notarialnej są dokumentami z kategorii urzędowych – obowiązują z pełną mocą prawa. Ich posiadanie daje możliwość dociekania swoich praw. Jest on respektowany przez sądy i urzędy. Wszystko za sprawą pieczątki notariusza. Zanim jednak podpis znajdzie się na akcie pracownik kancelarii notarialnej bada sprawę i jej zgodność z prawem.

Bez notariusza ani rusz – kiedy jest on niezbędny?

Istnieje szereg kwestii, w których wymagany jest podpis notariusza.

Jedną z najważniejszych są kwestie związane z obrotem nieruchmościami. Na prawdę jest to tylko kropla w morzu spraw, z którymi zgłaszamy się do notariusza.

Otwierając firmę, jeśli chcemy by działała ona jako spółka akcyjna bądź komandytowa, również potrzebna jest nam interpretacja wydana przez notariusza. Bierze on udział w pracach nad statutu(em). Gwarancja, której udziela kancelaria notarialna czyni firmę legalnym w świetle prawa.

Przenoszenie własności czy udzielanie pełnomocnitw to aktywności, które potrzebują odpowiedniej dokumentacji. W imieniu sądów, z nadania prawa, sporządzają je pracownicy kancelarii notarialnych.

Opórcz tego notariusz jest dobrym strażnikiem wszelkich dokumentów, papierów wartościowych czy pieniędzy. Uczciwość i dyskrecja, które są nieodzowne w tym zawodzie, powodują, że część osób powierza swoje oszczędności w ręce rejenta.

Kancelaria notarialna – której powierzyć swoje sprawy?

Na rynku jest całkiem duży wybór kancelarii notarialnych. Jak wybrać tą, która spełni nasze wymagania?

Na wstępie warto rozejrzeć się wśród znajomych. Być może ktoś będzie w stanie polecić jakąś kancelarię. Innym kanałem jest internet – można tam wyszukać opinię klientów. Szybki przegląd może mocno przyczynić się do podjęcia decyzji.

Ze względu na mnogość spraw, którymi zajmuje się kancelaria notarialna, w zawodzie coraz częściej pojawiają się specjalizacje. Chcąc skorzystać z jej opieki warto szukać notariusza pod konkretną sprawę. Niektórzy lepiej odnajdują się w kwestiach związanych z podziałem majątku, inni natomiast w sprawach nieruchomości.

Dobrym pomysłem jest prześwietlenie oferty kilku punktów w celu wyboru optymalnej dla nas i naszej sprawy.