Każde biuro rachunkowe różni się trochę ofertą. Oczywiście istnieją usługi, które znajdziemy w niemal każdym biurze księgowym i będzie to na przykład dbanie o księgi rachunkowe, albo przygotowywanie PITów. Czy we wszystkich biurach rachunkowych otrzymamy porady finansowe? Jakie analizy finansowe można dla firmy zrobić? Czy warto zatrudnić biuro rachunkowe w Grodzisku Mazowieckim przed kontrolą księgową?

Jakich porad finansowych możemy oczekiwać od księgowej?

W obecnych czasach zawód księgowego nie jest tylko rozliczaniem podatków i prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Osoby prowadzące firmę polegają na biurze rachunkowym i przeważnie oczekują porad przy zarządzaniu pieniędzmi. Księgowy, który zajmuje się sporządzaniem sprawozdań finansowych i otrzymuje wszystkie istotne dane, bardzo dobrze wie jakie plany są prawdopodobne.

Niezmiernie ważny jest mimo wszystko przepływ danych. Księgowy musi więc wiedzieć kilka podstawowych rzeczy, a jedną z najważniejszych jest budżet przedsiębiorstwa i wszystkie zaplanowane poczynania, takie jak zatrudnianie kolejnych specjalistów, planowane źródła finansowania oraz inne zmiany na tle finansowym w przedsiębiorstwie.

W trakcie kontroli księgowej weryfikowane bywają wszystkie dowody księgowe, to czy są kompletne i poprawne. W takich momentach jeszcze ważniejsze jest zaufanie do księgowego, któremu będzie można podać wszelkie szczegóły dotyczące przedsiębiorstwa.

Na czym polega analiza finansowa?

Analiza finansowa zazwyczaj jest planowana przez firmy aby ocenić prawdziwe finanse tej spółki. Na analizę finansową składają się:

  • początkowa analiza sprawozdawczości,
  • początkowa analiza źródeł kształtowania wyniku finansowego,
  • analiza wskaźnikowa,
  • modele analizy wskaźnikowej,
  • analizy przyczynowe.

Prawidłowa analiza finansowa opiera się na modelach oraz analizie przyczynowej. Zalicza się ją do najbardziej miarodajnych sposobów określania finansów firmy. Niestety najpopularniejsze i najłatwiej dostępne ocenianie poprzez wskaźniki jest czasem omylne. Prawidłowo wykonana analiza finansowa zaprezentuje faktyczną kondycję finansową i bardzo pomoże w trakcie podejmowania ważnych decyzji, które powiązane są z działalnością i dalszym rozwojem firmy.

Rodzaje analiz finansowych – czym się różnią?

Analizy finansowe robione są aby określić kondycję finansów w przedsiębiorstwie i jednym z ich rodzajów jest analiza, między innymi poprzez analizę bilansu. Dzięki niej można zweryfikować strukturę majątkową i kapitałową przedsiębiorstwa. Zadaniem tej analizy jest określenie i uzyskanie danych o płynności finansowej oraz wykonanych pozytywnych decyzjach inwestycyjnych w firmie.

Kolejny typ analiz to analiza wskaźnikowa, czyli metoda niezmiernie często wybierana i szybka. W tej analizie księgowy posługuje się wskaźnikami, które odzwierciedlają relacje będące między wybranymi wielkościami. Informacje te trzeba wziąć z ksiąg rachunkowych i niezbędny jest w tym przypadku bilans i rachunek wyników. Przeważnie do oceny kondycji firmy posługujemy się takimi wskaźnikami, jak:

  • płynność finansowa
  • zyskowność,
  • rentowność

Spotkać można się też z analizą przyczynową, która jest zdecydowanie bardziej skomplikowaną metodą, ale daje bardzo dobre rezultaty. Jej zadaniem jest odkrycie, co miało wpływ na zapoczątkowanie danego zjawiska. Przez analizę przyczynową możemy dowiedzieć się co wpływa na wzrost zysku a jakie czynniki ten wzrost hamują.

Źródło: Biuro rachunkowe z Grodziska Mazowieckiego