Warto zakładać walutowy rachunek firmowy?

Warto zakładać walutowy rachunek firmowy?

Coraz więcej firm prowadzi transakcje z zagranicznymi kontrahentami. Zwykły rachunek firmowy nie będzie wtedy pomocny, ponieważ korzystanie z niego będzie związane z wyższymi kosztami. Wtedy to firmowe konto bankowe w wybranej walucie będzie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki niemu można zmniejszyć ryzyko walutowe transakcji, realizować przelewy bez dodatkowego przewalutowania i realizować płatności zarówno gotówkowo, jak i bezgotówkowo. Co firmy mają w tej dziedzinie do wyboru?

Rachunek firmowy w walucie w każdym banku

Aktualnie firmowe konto bankowe jako walutowe można założyć praktycznie w każdym banku. Dlatego wybór ofert jest spory i można dopasować coś atrakcyjnego do swojego zapotrzebowania związanego z realizacją międzynarodowych transakcji. Do dyspozycji klienci mają zwykle kilka różnych walut ? euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie oraz franki szwajcarskie, które zaliczają się do najpopularniejszych.

Ile kosztuje firmowe konto bankowe w walucie?

Walutowy rachunek firmowy nie jest związany z wysokimi opłatami. Generalnie wszystkie banki otwierają konta walutowe dla firm za darmo. Niemniej jednak już w prowadzeniu ten rachunek firmowy może być dość drogi – banki pobierają za niego opłaty średnio około 10 złotych, chociaż niektóre oferują usługę be kosztów. Realizacja przelewów wewnętrznych nie jest związana z dodatkowymi kosztami, natomiast płaci się za przelewy walutowe – przelewy SEPA do krajów Unii Europejskiej to koszt około 5 złotych, więcej zapłaci się za przelewy poza UE ? zwykle minimum 20 złotych (często opłata jest obliczana procentowo od kwoty przelewu). Najtańsze są przelewy internetowe, natomiast więcej zapłaci się za zlecenie przelewu w placówce banku.

Reasumując, jeżeli firma ma uczestniczyć w transakcjach międzynarodowych, wtedy jak najbardziej rachunek firmowy w walucie będzie dobrym rozwiązaniem. Chociaż koszty jego prowadzenia nie są niskie w porównaniu ze zwykłym kontem, to jest to opłacalna opcja ze względu na koszty przelewów i przewalutowanie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Warto zakładać walutowy rachunek firmowy?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne artykuły
Zapewne wszyscy wiedzą, że aby uzyskać dochód trzeba zainwestować. Ale...
Praktycznie każdy bank ma teraz w swojej ofercie darmowe konto...
Nie każde najlepsze konto firmowe może zapewnić swojemu posiadaczowi całkowity...
Szybki dostęp do rachunku, zlecanie przelewów, błyskawiczne zaciąganie kredytów ?...

45 komentarzy

Napisz komentarz


Imię (required)

Email (required)

Adres www

CommentLuv badge