Czy muszę mieć konto firmowe, a może wystarczy osobiste?

Czy muszę mieć konto firmowe, a może wystarczy osobiste?

W kwestii obowiązku posiadania konta firmowego przez przedsiębiorcę panuje wiele opinii. Czy muszę mieć konto firmowe ? pyta wielu przedsiębiorców. Jeżeli także chcesz założyć działalność gospodarczą, warto wiedzieć, aby potem uniknąć nieporozumień.

Czy muszę mieć konto firmowe jako samo zatrudniony lub mała firma?

Osoby samo zatrudnione, czyli samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą, a także mikro przedsiębiorcy nie muszą generalnie posiadać osobnego konta firmowego. To właśnie oni często pytają, czy muszę mieć konto firmowe, ale przepisy prawa mówią, że nie jest to obowiązkowe. W ordynacji podatkowej, Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, a także w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych widnieją zapisy mówiące o obowiązku posiadania przez właściciela firmy rachunku przeznaczonego do rozliczeń bezgotówkowych, ale nie jest określone, jaki ma być to rodzaj rachunku. Zatem równie dobrze może być to konto firmowe, jak i konto osobiste, z którego korzystało się cały czas.

Czy muszę mieć konto firmowe jako spółka lub średnia firma?

Odpowiedź na pytanie, czy muszę mieć konto firmowe jako firma większa lub spółka, odpowiedź jest podobna jak powyżej, ale posiadanie konta firmowego wydaje się już znacznie bardziej naturalne. Jak w końcu rozliczać zyski wspólników na podstawie konta osobistego jednego z nich. Dlatego w tym przypadku nie ma nawet dyskusji co do zakładania rachunku firmowego.

Czy warto zakładać konto jako mała firma?

Pojawia się też pytanie, czy warto w ogóle zakładać konto jako mała firma lub osoba samo zatrudniona. Na pytanie, czy muszę mieć konto firmowe, odpowiedź nie jest twierdząca, zatem jest to już dobrowolna decyzja przedsiębiorcy. Niemniej jednak założenie konta jest rekomendowane, ponieważ można wówczas łatwo oddzielić finanse osobiste od firmowych, co zapewni ich większą przejrzystość.

Dzisiaj przedsiębiorcy mogą korzystać z darmowych kont firmowych, więc tym bardziej warto zdecydować się na otwarcie rachunku. Warto o tym pamiętać, gdy pojawia się wątpliwość, czy muszę mieć konto firmowe dla swojego przedsiębiorstwa.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
Czy muszę mieć konto firmowe, a może wystarczy osobiste?, 3.0 out of 5 based on 2 ratings

Frazy wpisywane przez użytkowników wyszukiwarek internetowych:

  • czy musze miec konto firmowe

Podobne artykuły
Zapewne wszyscy wiedzą, że aby uzyskać dochód trzeba zainwestować. Ale...
Coraz więcej firm prowadzi transakcje z zagranicznymi kontrahentami. Zwykły rachunek...
Praktycznie każdy bank ma teraz w swojej ofercie darmowe konto...
Nie każde najlepsze konto firmowe może zapewnić swojemu posiadaczowi całkowity...

1 komentarze

  • Julia napisał(a):

    Warto mieć konto firmowe, nawet jeżeli na starcie wydaje się nam ono nie potrzebne, bo przecież nie zatrudniamy kogoś innego oprócz siebie, ale chociażby po to żeby oddzielić swoje finanse od firmowych. I nigdy nie będziemy musieli się zastanawiać czy są to pieniądze nasz czy firmowe.

Napisz komentarz


Imię (required)

Email (required)

Adres www

CommentLuv badge